V žáru zrozená krása cihlové dlažby

Pohled na cihlovou dlažba Penter Rot
Pálená hlína je po tisíciletí používaný materiál. Nejen cihly z ní zrozené, ale i množství dalších výrobků se stále těší oblibě a krášlí naše obydlí. Patří k nim i cihelná dlažba.

V klasickém stylu

Upravené a dlážděné cestičky na zahradě jsou důležitou estetickou součástí celku. I ten nejkrásnější dům musí mít upravené okolí. Cihla je klasika a při pohledu na plochu vydlážděnou cihelnou dlažbou můžeme pocítit závan historie. Krásně bude působit vydlážděná pergola i terasa, stejně jako schody. Použití cihelné dlažby v interiéru propůjčí obydlí originální vzhled a u starších staveb pomáhá zachovat historický ráz. Proto je keramika také vynikající variantou při rekonstrukci historických staveb, ale sluší i modernímu stylu při použití okolo domu a v interiéru. Zajímavé efekty vzniknou při kombinování různých barevných a tvarových variant. Protože jde o přírodní materiál, nelze ani u jednotlivých odstínů zaručit jednotnou barvu, ale je to považováno spíše za estetickou přednost než vadu. Charakteristický vzhled a jedinečnost každého kusu dlažby v kombinaci s přírodním či ošetřeným povrchem vytváří zajímavý architektonický prvek s velmi pestrou možností použití a paletou motivů. Právě proto cihelná dlažba působí tak mile a domácky. Jako kdyby vyzařovala teplo coby vzpomínku na žár, ve kterém se zrodila.

Solidní jistota

Cihelná hmota má nejen mnoho variant využití, ale také mnoho užitečných vlastností. Každý kus je probarvený v celém řezu. Můžeme tedy jednotlivé kusy poskládat podle potřeby, i díky tomu, že pohledová je vlastně každá strana. Ohraničení záhonů nebo obrubníky cest budou sladěné s ostatními vydlážděnými plochami. Kromě jedinečného vzhledu stojí za pozornost i vlastnosti samotného materiálu. Pálená hlína je vysoce odolná, téměř nepodléhá opotřebení, ubrání se i slabým kyselinám a odolává mrazu. Za vlhka neklouže díky vlastnostem povrchu i nízké nasákavosti. Lze ji tedy použít i na příjezdovou cestu. Péči o venkovní i interiérovou dlažbu snadno zvládneme, například s pomocí tlakové myčky a čisté vody. Terakota je zkrátka nenahraditelná.

Cihelná dlažba, jinak nazývaná klinker, je pro svůj estetický vzhled a praktické vlastnosti oblíbeným materiálem pro interiérové i venkovní použití
 
Více informací najdete na:  www.penter.cz

Čtěte také