Zeptali jsme se pana Trše na pár otázek...

Proč jste si vybrali Porotherm T Profi?
Z Porothermu jsem poprvé stavěl dům v roce 1997, ve kterém dodnes bydlím. V době výstavby jsme byl velmi spokojen se servisem a technickou pomocí firmy Wienerberger. Po požáru domu mého otce a jeho následné demolici, jsem se rozhodl použít pro výstavbu nového domu opět cihlový materiál. 
Tento  dům jsem chtěl postavit jako pasivní bez dodatečného zateplení a proto jsem volil  Porotherm 50 T Profi DRYFIX.
 
 
Co vás potěšilo během stavby z cihel Porotherm?
Při výstavbě mě opět potěšil velmi dobrý servis ze strany Wienerbergeru, včetně pomoci se založením první řady, který je u broušených cihelných bloků velmi důležitý.
 Rovněž mě velmi potěšilo, že po zaslání projektové dokumentace mě Wienerberger spočítal a zaslal rozpis materiálu a statik překontroloval navržení stropních konstrukcí.
 Stavbu jsem sám řídil a dozoroval, jelikož se jedná o pasivní dům, kde velmi záleží na každém detailu. Jedná se o nové materiály, se kterými stavební firmy nemají ještě hlubší zkušenosti. Pan Ing. Muller, náš regionální poradce firmy Wienerberger, nám však vždy ochotně poradil a v případě potřeby se dostavil na stavbu k osobní konzultaci.
Byl jsem také spokojen s přesností broušených cihel, takže zdění na pěnové lepidlo probíhalo opravdu velmi rychle.
 
Co by jste doporučil (a) novým stavebníkům z Porothermu?
Novým stavebníkům bych doporučil, aby při stavbě pečlivě dodržovali všechny zásady  pro práci s konkrétními cihlovými bloky a zejména v případě pasivního domu dbali i na ty nejmenší detaily. Výhodou je, že technické podklady pro stavbu z cihlových bloků a všech doplňků jsou k dispozici jak v papírové formě, tak na internetu.
Jsem přesvědčen, že s technickou podporou firmy Wienerberger tak jak jsem ji zažil já, se lze do stavby domu pustit i svépomocí.

Požadavek pro pasivní domy

Po dokončení stavby byla Blower-door testem ověřena intenzita výměny vzduchu n50. Pro pasivní dům je požadavek n50,N maximálně 0,6 h-1. U tohoto RD byla naměřena vynikající hodnota n50 = 0,1 h-1. Tím bylo potvrzeno, že při použití správné technologie zdění, dodržení doporučených detailů a udržení dobré kvality prací lze stavbu provést tak, aby splnila tento zásadní požadavek pro pasivní domy.

Statick Ing. Petrášek radí u stěny z cihel Porotherm
Portoherm strop ve Kbelech
Hrubá stavba domu ve Kbelech postavena z materiálu Porotherm bez střechy
Hrubá stavba domu ve Kbelech postavena z materiálu Porotherm bez střechy
Hrubá stavba domu ve Kbelech postavena z materiálu Porotherm

Čtěte také