Zeptali jsme se pana Zikána na pár otázek...

Proč jste vybrali cihly Porotherm T Profi?
Již ve fázi projektové přípravy jsem byl postavem před zásadní otázku a to z čeho budou obvodové stěny našeho rodinného domu. V potaz jsem bral snad téměř všechny druhy stavebních materiálů jako pórobeton (YTONG, Porobeton Ostrava), děrované cihly (Wienerberger Porotherm, Heluz), ale i ostatní druhy stavebních materiálů jako MEDMAX. Posledně jmenovaný systém jsem vyloučil z toho důvodu, že mít polystyren jak zvenčí domu, tak i zevnitř není úplně tím materiálem, který bych chtěl na vnitřních stěnách mít. Výběr se de facto zúžil na dva  druhy materiálů a tím byl pórobeton a pálené cihly. Prostudování tepelně-izolačních parametrů, stejně tak i porovnání faktoru difúzního odpor (chtěli jme mít dům paropropustný a ne žít v „igelitové bublině se vzduchotechnikou) nikam nevedlo, oba materiály mají takřka shodné. To, co postupně začlo rozhodovat, byl selský rozum a to hlavně v oblasti životnosti cihel, rozměrové stability při nahodilých průnicích vlhkosti do zdiva a tam byla jasnou volbou pálená cihla. Když se k tomu přidal i vstřícný přístup společnosti Wienerberger, která nám poskytla úžasnou slevu na kompletní materiál RD (kromě stropů) tak bylo s cihlami „za půl“ napůl vyhráno.

Petrovice 2015

Co vás potěšilo během stavby z cihel Porotherm?
Nejúžasnější věcí na cihle Porotherm 40 Eko+ Profi Dryfix je celý systém zdění. Dokázal jsem celý dům (po důkladném založení 1. Řady zdiva – nám provedla odborně firma Wienerberger) postavit pouze s jednou aplikační pistolí, takže se člověk vůbec nemusí bát se do stavby domu pustit svépomocí. Jediné čeho je opravdu potřeba hodně – je čas. Na celý dům jsme spotřebovali cca 60 pistolových pěn Porotherm DRYFIX a jejich následná likvidace spočívala v odvezení jedné větší krabice autem do sběrného dvora. I přes to, že jsme projekt domu měli postaven na modulárním systému celého zdiva, bylo občas potřeba nějakou cihlu přiříznout, což i s ruční pilou šlo velmi dobře. Přesnost zdění je úžasná, 12. řada cihel byla naprosto v rovině, nikde žádný odskok ani zub. Dále mě potěšila naprostá čistota stavby jako takové, z celé hrubé stavby (včetně vnitřních příček) jsme měli odpad z cihel asi tak na 6 stavebních koleček.
 

Petrovice 2015

Co by jste udělal jinak v domě nyní s odstupem času?
Po dlouhé úvaze bych nezměnil vůbec nic, samozřejmě s odstupem času 20-30 let bych si asi řekl „Škoda, že tehdy nebyly 3D tiskárny, které dnes běžně tisknou domy“, ale ta doba ještě nenastala.
 
Co by jste doporučil novým stavebníkům z Porothermu?
Všem doporučuji, aby se nebáli stavět z pálených cihel v systému zdění na pěnu, nejenom že stavba roste velmi rychle i při malém počtu dělníků na stavbě. Navíc pálená cihla je léty prověřený přírodní materiál, na rozdíl od plynosilikátů všech možných kategorií.
 

Panu Zikánovi děkujeme že se podělil o své zkušenosti a přejeme příjemné a zdravé bydlení v domečku z cihel Porotherm.

Čtěte také