Hrubá stavba s vozem Hyundai Tucson

Plněné cihly byly jasnou volbou

Dolní Bojanovice na Hodonínsku nás okouzlily na první pohled. Poklidná atmosféra typické moravské obce s ulicemi lemovanými nízkými vesele barevnými řadovými domky s upravenými předzahrádkami bez plotů prostě lákají zastavit se, vystoupit z auta a popovídat si s místními.

Vjedné z nově vznikajících bočních ulic nás zaujal rozestavěný dům z částečně omítnutých cihel s atypickým kruhovým oknem ve štítu. Majitelé nás nechali nahlédnout i dovnitř a ochotně se rozpovídali o své stavbě i dalších plánech. „Původně jsme snili o samostatně stojícím bungalovu, ale v obci jsou přísně stanovené podmínky do zástavby a domy musí být doslova nalepené na sobě v jedné řadě,“ vysvětlil nám Tomáš. Přesto měli při navrhování domu volnější pole působnosti než jiní zdejší stavebníci. K části pozemku, který dostali od rodičů manželky, se jim totiž podařilo dokoupit i sousední parcelu, a tak vzniklo dost místa pro prostorný dvougenerační dům.

Interiér - Kuchyně

Kdo vám dům navrhl?
Manželka se zabývá grafikou, maluje, vede výtvarné kurzy, a tak si základní návrh domu i jeho interiéru vytvořila sama. Na základě připomínek stavebního úřadu jsme ale museli „zvednout“ dům o čtyři „šáry“. V patře jsme navrhli vikýře, které nám podstatně zvětšily užitnou plochu pokojů, a dům se tak proměnil na dvougenerační, což se v budoucnu může hodit. Zatím budeme mít v patře dost místa i pro své koníčky, manželka svou místnost pro výtvarné práce, já pro hru na violoncello.
 
Na začátku je třeba také udělat rozhodnutí, z čeho budete stavět. Proč jste se rozhodli právě pro cihly?
Po pravdě řečeno, dřevostavba nás vůbec nenapadla. Na stavebním veletrhu v Hodoníně jsem se seznámil s cihlou plněnou vatou, která mne hned nadchla. Všechno jsme tam probrali s odborníkem na stánku a nakonec se rozhodli pro cihly Porotherm 38 T Profi plněné minerální vatou. Na ně už stačí nanést hrubou omítku, jen špalety jsou z tvrzeného polystyrenu. Navrch pak přijde venkovní „fajnová“ omítka.
 
Podle čeho jste vybírali stavební firmu?
Upřednostňujeme lokální firmy, takže jsme zvolili místní firmu Renova, se kterou už jsme měli dobré předchozí zkušenosti. Nechali jsme si od ní postavit hrubou stavbu od základů po střechu, také okna a venkovní dveře nám montovala odborná firma. Hodně věcí jsme si ale dělali sami, namátkou vnitřní omítky, malování, lité podlahy (máme podlahové topení, vytápíme elektrokotlem). Ještě toho ale musíme hodně dodělat, teď například dokončuji podlahu venkovní zastřešené terasy, pak přijde na řadu kuchyň a vůbec vybavení interiéru, to je zatím jen provizorní z kusů nábytku, který jsme již měli k dispozici.
 
Jak dlouho už v domě bydlíte a jak je dům náročný na vytápění? Osvědčily se vám cihly plněné minerální izolací?
Dům patří podle projektu do kategorie nízkoenergetických domů s označením A+. Bydlíme v něm od Vánoc 2014, v každé místnosti máme termostaty, takže můžeme všude regulovat teplotu podle potřeby. Měsíční zálohy na veškerou elektřinu včetně vytápění činí 3 000Kč a podle průběžné spotřeby odhaduji, že to bude zhruba odpovídat skutečnosti.

A jak jste přežili letošní úmorná letní vedra?
Dům je dobře izolován i před vedrem, v letních vedrech udržel i bez klimatizace po 14 dní příjemnou teplotu, pak se větráním vyšplhala asi na 26–27 stupňů. Na druhou stranu pálená cihla v zimě dobře akumuluje teplo, a až dům dostane omítku, tato vlastnost se ještě zlepší.
 
Text a foto: Markéta Klocová
2015 - 10 MŮJ DŮM

Čtěte také