BÍTOV (ZNOJEMSKO) | Návštěvníci hradu Bítov si mohli od letošního jara až do prázdnin povšimnout čilého stavebního ruchu. Na jižním křídle hradu se totiž obnovovala střecha. Náročnou rekonstrukci prováděla firma H&B delta , která jako střešní krytinu použila bobrovky společnosti Tondach. Na úskalí této rekonstrukce i na práci se střešní krytinou společnosti Tondach, která je hlavním odborným partnerem portálu PROPAMÁTKY, jsme se zeptali zástupce realizační firmy Jana Žambocha.
 
 
Můžete ve stručnosti popsat průběh rekonstrukce střech hradu Bítova?
 
Abychom vůbec zajistili přístup materiálu na stavbu, musel být nejprve staticky zajištěn tesařskou konstrukcí příjezdový most. Pro zajištění přístupu a bezpečnosti pracovníků bylo postaveno rámové lešení z nádvoří a ke komínům a závěsné lešení ze strany do řeky, kde nebylo možné založit lešení ze země. Následně jsme se postupně pustili do demontáže krytiny, výměny tesařských prvků, oprav komínů, nadezdívek a montáže nové krytiny a klempířských prvků. V konečném součtu bylo použito ca 120 m2 modřínového dřeva a 76 tisíc bobrovek.
 
 
Co bylo při rekonstrukci nejobtížnější?
 
Snadnější a rychlejší by byla odpověď na otázku, co bylo jednoduchého. Pokud bych ale měl přece jen zvolit nejobtížnější věc, jmenoval bych především přezdění dvou pivovarských komínů. Zachovat původní vzhled bylo při dnešních jiných rozměrech cihel opravdu dost náročné. Nakonec se ale dílo podařilo, což jsme slýchali i od návštěvníků hradu.
 
 
Na co naopak rád vzpomínáte?
 
Především na pohled na dokončené dílo, ale také na neopakovatelné nádherné výhledy do okolí ze střechy Bítova.
 
 
Jaké typy střešní krytiny byly na památce použity?
 
Na jižním křídle hradu Bítov jsme použili režnou bobrovku v kulatém řezu od firmy Tondach.
 
 
Proč jste zvolili právě tuto krytinu?
 
Střešní krytinu od společnosti Tondach jsme zvolili na základě našich dlouholetých zkušeností. Svou roli sehrála samozřejmě i příznivá cena.
 
 
Jak dlouho oprava střech trvala a v jakém období?
 
Zakázku jsme sice vysoutěžili na konci roku 2015, ale vzhledem k nepříznivým klimatickým podmínkám byly provedeny pouze přípravné práce. Na jaře 2016 jsme stavbu zahájili rekonstrukcí jižního křídla hradu, kterou se podařilo stihnout do zahájení hlavní turistické sezóny, tedy do začátku července. Od půlky února na památce postupně pracovaly čtyři tesařské party, dvě party klempířsko-pokrývačské a tři party zednické. Po skončení hlavní turistické sezóny budou zahájeny opravy komínů na paláci a od začátku roku příštího se pustíme do krovů a střech paláce a věže.
 
 
Pálené tašky značky Tondach navazují na tisíciletou tradici používání tohoto druhu střešní krytiny, z čehož vyplývá závazek uchovávat ráz střešní krajiny zejména z pohledu materiálu a tvarů také do budoucna. Výrobky této značky mají nejdelší záruku na základní střešní tašky vyráběné u nás, a to 33 let. Životnost pálených tašek ale činí až 100 let.

Rekonstrukce hradu Bítov
Rekonstrukce hradu Bítov
Rekonstrukce hradu Bítov
Rekonstrukce hradu Bítov
Rekonstrukce hradu Bítov
Rekonstrukce hradu Bítov
Rekonstrukce hradu Bítov
Rekonstrukce hradu Bítov
Rekonstrukce hradu Bítov
Rekonstrukce hradu Bítov
Rekonstrukce hradu Bítov

Čtěte také