Cihlová fasáda objektu propůjčuje charakter, kterým navazuje na ostatní budovy obklopující náměstí.
Cihlová fasáda objektu propůjčuje charakter, kterým navazuje na ostatní budovy obklopující náměstí.
Administrativní budova Churchill II navazuje na o rok dříve dokončený objekt Churchill I a uzavírá tak nejen celkovou kompozici svahu mezi Italskou ulicí a kolejištěm hlavního nádraží, ale rovněž definitivně uzavírá a dotváří náměstí Winstona Churchilla pražského Žižkova.
Dům je ve dvou nejnižších podlažích plynule průchozí skrze obchodní pasáž, která je přes široké schodiště navázána na vstupní atrium domu. Z atria je pak možné vyjít buď přímo na náměstí W. Churchilla, nebo na nově vzniklé vedlejší náměstíčko mezi oběma administrativními objekty.
Vyšší patra jsou pak využívána výhradně jako kanceláře. Podzemní parking je propojen se sousední budovou Churchill I a částečně je i využíván návštěvníky supermarketu a veřejností.
Půdorysný tvar objektu připomíná písmeno U a otevírá se směrem k hlavnímu nádraží a centru města. Výrazným prvkem v hmotovém řešení je výškový akcent na křížení ulic Italská a Seifertova. Tento prvek je navržen jako zvýraznění nároží náměstí a vytváří částečnou protiváhu k budově bývalého penzijního ústavu. Kompozice jihovýchodní fasády se snaží o optické oddělení hmoty věže pomocí průřezu s terasou v horní částí. Díky tomu je vytvořena dynamická kompozice v propojení vertikálního a horizontálního směru, který navazuje na řešení sousedního objektu. Překonzolování hmoty nad hlavním vstupem tento koncept podporuje a vytváří tak jakési podloubí. Prvek mírného vykonzolování je použit i na severozápadní fasádě objektu. Zde má mimo kompoziční záměr i funkci ochrany pěších před deštěm. Ve středu hmoty domu se nachází prosklené atrium, které tvoří ústřední komunikační prostor objektu.
Řešení fasády podporuje hmotový koncept. Na fasádě věže je použito propojení okenních otvorů přes tři podlaží, které podporuje vertikální směr a zároveň tuto hmotu opticky zeštíhluje. Na dalších plochách fasády je použito naopak drobnější měřítko okenních otvorů, ve kterém je díky jednoduchému prostřídání pozice plného dělicího sloupku docíleno jemného „rozehrání“ kompozice.
Fasádní a celková hmotová kompozice se snaží co nejvíce rozčlenit hmotu domu tak, aby nepůsobila příliš masivně, ale aby zároveň nezakrývala fakt, že se jedná o jeden architektonický a funkční celek. Významnou charakteristikou je cihlová fasáda, která plynule prochází i skrze interiér domu. Jedná se o provětrávaný systém s řezanými cihelnými pásky. Ze stejných cihel v plném rozměru jsou pak tvořeny i plastické interiérové stěny. Kompozice okenních otvorů využívá jednoduchého rastrování se zmíněnými akcenty v nárožích, u vstupů nebo na výškově dominantní hmotě věže. Veškeré okenní otvory jsou olemovány tmavými šambránami, které jsou buď v subtilnější formě zarovnány s cihlovou fasádou, nebo v širším profilu před fasádu vystupují. Vystupující orámování pak vytváří příjemnou stínohru, které spolu s kompozičně prostřídaným směrem kladení cihlových pásků dodávají domu další jemný detail. Siluetu domu oživují terasy na jednotlivých střešních úrovních.
Fasády objektu tvoří dvouplášťové zateplení s pohledovou vrstvou z lícových pásků. Jedná se o systém Stofix, kdy se na kovový nosný rošt osazují panely s předem připevněnými lícovými pásky. Samostatnou kapitolou je fasáda atria. Její řešení je shodné s exteriérovou fasádou, v atriu se však lícové pásky lepily na desky Fermacell na nosné podkonstrukci.
Cihlová fasáda objektu propůjčuje charakter, kterým navazuje na charakter svých společníků obklopujících náměstí – dům Radost, původně palác Všeobecného penzijního ústavu dokončený v roce 1934, významná památka meziválečného funkcionalismu od dvojice autorů Josef Havlíček a Karel Honzík. Druhou stavbou je budova, dnes sídlo Vysoké školy ekonomické, která byla dokončena v roce 1938 podle projektu architekta Mečislava Petrů. Fasáda domu Radost je pokryta keramickým obkladem, fasáda Vysoké školy ekonomické je ponechána v neomítaném režném zdivu. Na fasádu budovy Churchill II bylo použito lícové zdivo produktové řady značky Terca od výrobce Wienerberger. Z širokého portfolia produktů značky Terca je možné si vybrat z několika typů fasádních systémů a v různých barevnostech. Pro Churchill II byl zvolen tmavý odstín zdiva, čímž bylo dosaženo zajímavého kontrastního vztahu s vedlejším objektem Churchill I, který je zahalen do čistě bílé obálky. Cihlová fasáda tak napomáhá zjemnění měřítka domu a dělá z něj pevně stojící dům, který doplňuje významné náměstí o další městotvorný objekt.
Publikováno v časopise Materiály pro stavbu č. 04/2024
Foto: Filip Šlapal, ©Wienerberger
Lícové cihly a obkladové pásky Terca ražené
Fasáda z cihel v elegantní šedé barvě, která zblízka působí jako vyskládaná z originálních, ručně vyráběných cihel a zdálky připomíná téměř kamenný obklad. Právě takové jsou lícové cihly a obkladové pásky Terca Pagus Grijs Zwart. Obklad z cihel je ideální volbou pro všechny, kteří by chtěli přiznat cihlový vzor na fasádě, ale přísné normy a regule požadující zateplení jim to neumožní.