„S touto soutěží přišel Wienerberger před 20 lety a za tu dobu si vybudovala značnou popularitu. Hlásí se do ní odborníci, architekti, ale i developeři se svými projekty z celého světa. Věříme, že cihla je přírodní materiál, ověřený po generace a neustále se vyvíjí v moderní a nadčasový stavební materiál. Stále se díky svým výhodám drží na vrcholu a je preferovaným stavebním materiálem od samotných investorů. Prioritou je proto dodávat na trh kvalitní materiál, který odpovídá aktuálním požadavkům,” říká Petr Magda, jednatel a komerční ředitel společnosti Wienerberger.
Vítězové ceny Brick Award jsou vyhlašováni jednou za dva roky během slavnostního ceremoniálu. Letos se ocenění budou předávat 6. června v rakouské Vídni. Vítězné projekty jsou obdarovány peněžní cenou a se zbytkem úzce nominovaných pak prezentováni v doprovodné knize Brick Book.
Z 743 přihlášených projektů se do užšího výběru v rámci ceny dostalo 50 projektů, které vybrala odborná porota. Většina z nich z Evropy. Odnést si mohou ocenění v celkem pěti kategoriích včetně hlavní ceny: Pocit domova, kam patří rodinné domy, kategorie společného bydlení, pracovních prostor, veřejných prostor a budov “outside the box”, kam patří inovativní koncepty, zaměřené na kruhová řešení budov. „Přestože pálená cihla je nejčastěji spojována se stavbou klasických rodinných domů, lze z ní postavit velmi kreativní a inovativní projekty. Rozmanitost staveb z cihly nezná hranic, ostatně to lze vidět právě na projektech přihlášených do soutěže Brick Award,” doplňuje Magda.
Odborná porota soutěže, která je složená z pěti renomovaných architektů z celého světa a každý rok se obměňuje, během slavnostního vyhlášení ocení výjimečné, moderní a inovativní projekty. Hodnotí se inovativní design a architektonická koncepce, dovedné a inovativní využití cihel, stejně jako kvalita a estetika projektu.