Rady a návody

Fotografie Překlady Porotherm - hrubá stavba - nové 2022

Porotherm KP Vario UNI - všestranné řešení

Překlad Porotherm KP Vario UNI je vhodný pro všechny tloušťky stěn od 380 mm do 500 mm, umožňuje snadnou ruční manipulaci a ve výsledné skladbě je staticky dostatečně únosný. Schránka sama o sobě disponuje dostatečnou tuhostí i tepelněizolačními vlastnostmi, které zamezují vzniku tepelných mostů.

Porotherm Vario UNI

Překladové schránky, jako například kerambetonový překlad Porotherm KP Vario UNI se používají v kombinaci s běžně používanými překlady Porotherm KP 7 a se ztužujícím věncem jako nosné prvky nad okenní či dveřní otvory ve vnějších zděných konstrukcích. Překlad Porotherm KP Vario UNI je vhodný pro všechny tloušťky stěn od 380 mm do 500 mm, umožňuje snadnou ruční manipulaci a ve výsledné skladbě je staticky dostatečně únosný. Schránka sama o sobě disponuje dostatečnou tuhostí i tepelněizolačními vlastnostmi, které zamezují vzniku tepelných mostů.

S překladem Porotherm KP Vario UNI je možné překlenout otvory až do maximální šířky 3000 mm a výšky 2530 mm pro standardní rolety či 2750 mm pro žaluzie. Překlad splňuje nároky jak pro umístění rolet (min. šířka 175 mm), tak žaluzií (min. výška 265 mm). Přední stěna překladu je navíc dostatečně tuhá, takže přímo na čelo schránky lze provést fasádu – a to i bez stínící techniky instalované uvnitř.

3D vizualizace překlad Porotherm Vario UNI 125
3D vizualizace překlad Porotherm Vario UNI 125 - celý fragment - krátký

Srolované venkovní stínění – detail, který se řeší již ve fázi projektu

Stejný dům, stejné okno – ale jiné stínění. Kdo by myslel, že mezi vnitřním a venkovním stíněním není rozdíl, byl by na omylu. Vnitřní stínění totiž pouze reguluje světlo pronikající do interiéru, zatímco venkovní je schopné regulovat i teplotu a chránit samotné okno před vlivy počasí.

Začněme ovšem od začátku, tedy od samotné primární funkce stínění. Už totiž samotný způsob prostupu slunečních paprsků, tj. tepla či dokonce chladu, je odlišný. U vnitřního stínění projdou sluneční paprsky okenním sklem a zahřívají žaluzii či roletu. Ta následně sálavým teplem vyhřívá interiér a tedy snižuje efektivitu celého řešení. Slunce se dovnitř nedostane, teplo ovšem ano. Oproti tomu vnější stínění, které rozpálí sluneční paprsky, sálá teplotu pouze do svého bezprostředního okolí, nikoli celého interiéru. Většina tepla zůstane mezi vnějším stíněním a sklem.

Stejný proces se pak opakuje i u chladného počasí – u vnitřních žaluzií a rolet se chlad dostane až do interiéru, kde může dále ovlivňovat teplotu, vnější žaluzie ho ovšem spolehlivě uzamknout venku.

Oknem pronikne do místnosti až 60 % sluneční energie - se stínící technikou méně než 30 %

Pokud budeme mluvit v číslech: oknem bez ochrany pronikne do místností až 60 % sluneční energie. Okny s vhodně zvolenou vnější stínící technikou pronikne méně než 30 % – tedy pouze polovina energie! To v praxi znamená až 5 °C, o které můžeme snížit teplotu v interiéru pouhou instalací stínění. A obdobná situace je i v zimě – vnější stínění pomůže ušetřit až 10 % na nákladech na vytápění a ještě více za chlazení interiéru!

Kromě toho je tu ještě zmíněný faktor bezpečnosti – okno je vnějším stíněním chráněno nejen před nečekanou sprškou krup, prudkým deštěm nebo větví ulomenou prudkým větrem, ale ztěžuje přístup i případným nenechavcům. V neposlední řadě, což ocení lidé s problematickým spánkem, vnější stínění i snižuje průnik hluku z ulice do interiéru a pomáhá tak vytvořit klidnější a tišší prostředí.

Kdy stínění promyslet?

Venkovní stínění bez pochyby nabízí spoustu výhod, které vnitřní stínění nabídnout nemůže už z podstaty svojí konstrukce. Má ovšem i své nevýhody, které je třeba vzít v potaz ideálně již ve fázi projektu – jejich bytelné zpracování se nehodí ke každému objektu, jejich provoz vyžaduje správné zacházení a rozhodně se vyplatí pravidelná údržba. Oprava poruch vnějších žaluzií se oproti vnitřním může značně prodražit.

Nejdůležitější je výběr vnější stínící techniky

Co je ovšem nejdůležitější a na stavbě se často ukazuje jako nejvíce problematické, to je samotný výběr vnější stínící techniky. Rolety a žaluzie nejde vybrat jen tak, jejich volba musí být předem promyšlená a zcela v souladu se stavbou, zejména s osazeným kastlíkem. Jedna věc je rozhodnout, že objekt bude disponovat vnějším stíněním, ale druhá je osazení samotného, vhodného kastlíku a korespondujícího vnějšího stínění.

Kastlík a stínění totiž musí být vybrány nejen na míru otvoru (tj. aby byl kaslík dostatečně široký a mohl být osazen spolu s překladem, či aby roleta/žaluzie zastínila okno v plné ploše), ale i na míru sobě navzájem. Oba typy stínění – rolety, žaluzie – jsou svými rozměrovými vlastnostmi natolik specifické, že jejich srolovaný rozměr je třeba vzít v úvahu již ve fázi návrhu.

Fotografie Překlady Porotherm - hrubá stavba - nové 2022

Výběr správného řešení


Vnitřní prostor kastlíku Porotherm Vario UNI je vždy stejný, mění se pouze jeho délka dle velikosti stavebního otvoru. Klíčové je proto znát typ lamel, žaluzií i rolet, protože co výrobce, to rozdílný rozměr paketu, který se do kastlíků montuje.

Pro výběr správného rozměru vnitřního paketu se proto používají tabulky konkrétních dodavatelů, případně aplikace pro chytré telefony – pokud jimi výrobce disponuje, kam je možné vložit rozměr okna/dveří, typ pohonu, typ lamel a aplikace sama spočítá vhodnou výšku paketu pro uložení do schránky.

Porotherm Vario Uni

V případě schránky Porotherm Vario Uni platí, že pokud žaluzie/roleta požaduje paketu vyšší než 260 mm nebo širší než 175 mm, pak se konkrétní stínící technika do schránky nevejde. A to je určitě lepší zjistit ve fázi projektu než při samotné montáži zakoupených produktů.

Jiný dodavatel ovšem díky jiné konstrukci pakety může umět dostat více lamel na menší šířku/výšku a tudíž jeho výrobek do schránky půjde umístit. Je proto stěžejní, aby veškerá stínící technika byla včas vybrána, spočítána a porovnána s možnostmi schránky – není třeba ji ihned instalovat při stavbě, ale výběr by měl proběhnout dostatečně v předstihu.

Pak je samozřejmě ještě možnost vnější stínění ve fázi projektu a hrubé stavby vůbec neřešit – je ovšem třeba počítat s tím, že dodatečné osazení rolet a žaluzií bude vyžadovat buď zásah do stávajících konstrukcí nebo přiznání roletového/žaluziového kastlíku na fasádě nad oknem. Takový box ovšem pak svými rozměry ubírá nejen na estetice stavby, ale i zhoršuje výhledy z okna či dokonce osvětlení místnosti.

3D fotografie produktu - překlad Porotherm Vario UNI v červené barvě na bílém pozadí, Wienerberger s.r.o.
Překlad Porotherm Vario UNI - červené
Grafika na web WTS

Mohlo by vás také zajímat

Další články

Jak vám můžeme pomoci?

— 

Grafika na web WTS
Grafika na web WTS

Kontakty na prodejní tým

Hledáte odborníka k pálené střešní krytině, keramickým cihlám, dlažbě nebo lícovému zdivu?

Zajímá vás kde nakoupit zdivo?

Pokračujte na mapy prodejních oblastí, stavebnin
a stavebních firem. 

Dokumenty ke stažení

Prohlédněte si dokumenty ke stavebním materiálům - cihlám, stropům, překladům, zdicímu pojivu a nářadí.

Pomoc se založením zdiva

Kvalita celé stavby závisí na tom, jak je vyzděna první řada cihel. Využijte proto cenných rad skutečných odborníků Porotherm.

Pomoc se založením zdiva >

Referenční projekty

Reference rodinný dům Karlovarský kraj 2019 - střešní krytina Tondach Stodo 12 glazura Amadeus černá & Porotherm 44 EKO + Profi & Terca Renaissance | Wienerberger
Reference rodinný dům Vroutek 2018 - střešní krytina Tondach Figaro 11 engoba černá & Zdivo Porotherm 38 Profi a Porotherm 25 AKU Z | Wienerberger
Fotografie Rodinného domu v Plzeňském kraji | Reference produktů Terca Renaissance, Penter Rotblaubunt, Porotherm 38 T Profi a Porotherm 19 AKU
Zdění - cihly Porotherm T Profi na lepidlo pro zdění Porotherm Dryfix.extra

Nenašli jste, co jste hledali?

Neváhejte a napište nám.