Základem úspěšné stavby jakéhokoli objektu z broušených cihel je správné založení první řady zdiva do vyrovnávací malty. Provádí se pomocí nivelačního přístroje a zakládací sady. Založení první řady musí být provedeno s co největší přesností.
Základem úspěšné stavby jakéhokoli objektu z broušených cihel je správné založení první řady zdiva do vyrovnávací malty. Provádí se pomocí nivelačního přístroje a zakládací sady. Založení první řady musí být provedeno s co největší přesností.
Broušené cihly lze upravit řezáním, případně zakoupit půlené nebo koncové bloky již od výrobce. Tyto doplňkové cihly jsou velmi podstatné pro správnou vazbu rohu a správné napojení konstrukcí navazujících na zdivo. Při správném založení a použití doplňkových typů cihel je možné vytvořit optimální převazbu zdiva a tedy i optimální stavebně technické a tepelné parametry celé zdi.
Přesto se prakticky na stavbě nelze vyhnout řezání cihel. K tomu slouží ruční elektrická pila určená právě pro řezání cihel, případně velká stolová pila s kotoučem chlazeným vodou. Každý řez je nutné očistit od všech nečistot a prachu – ideálně navlhčit štětkou a vodou.
Další řady cihel lze provádět na tenkovrstvou zdící maltu nebo na zdící pěnu. Ta má oproti maltě výhodu rychlejší a méně pracnější výstavbu, která umožní úsporu až 20 % času potřebného pro stejný úkon při použití tenkovrstvé malty. Tato metoda rovněž nevyžaduje takové nároky na zařízení staveniště. Cihly je před použitím zdicí pěny nutné očistit vodou, aby se povrch zbavil přebytečného prachu. U plněných cihel minerální vatou se pěna nanáší ve 4 řadách, u neplněných ve dvou řadách.
Při zakládání rohu se doporučuje cihlu nejprve uložit na místo, urovnat pomocí vodováhy a následně naklopit a aplikovat pod ni pěnu. Dále pokračujeme dle natažené zednické šňůry. V případě nutnosti cihly můžeme řezat. V místech dořezů vyplníme mezery obyčejnou montážní pěnou – tím se eliminují tepelné mosty.
Pro napojení vnějšího a vnitřního zdiva (ať už nosné nebo nenosné příčky) je třeba použít nerezové stěnové kotvy. V praxi se často nahrazují pozinkovými kotvami, které nemusí plně vyhovět všem nárokům na daný spoj a požadované statice. Kotvy je vhodné umístit již při zdění obvodového zdiva. Při stavbě je třeba pro ně v cihle ručním pilníkem či úhlovou bruskou vytvořit požadovanou drážku. Prostor této drážky nejprve otřeme mokrou štětkou, poté vyplníme zdící pěnou pod i nad umístěnou kotvou a kotvu ihned přezdíme další řadou zdiva.
Kotvy lze umístit i dodatečně pomocí hmoždinek.
Hledáte odborníka k pálené střešní krytině, keramickým cihlám, dlažbě nebo lícovému zdivu?
Pokračujte na mapy prodejních oblastí, stavebnin
a stavebních firem.
Prohlédněte si dokumenty ke stavebním materiálům - cihlám, stropům, překladům, zdicímu pojivu a nářadí.
Neváhejte a napište nám.