Reference rodinný dům Břehov 2024
© Wienerberger s.r.o.

Za zády město, před okny příroda

Manželé se dvěma dětmi bydleli v městském bytě, k pořízení rodinného domu je motivovala touha po přírodě a větším pohodlí. „Původně jsme chtěli koupit hotový dům, ale nenašli jsme nic, co by se nám líbilo, a tak jsme se pustili do hledání pozemku a rozhodli se postavit si dům podle svého,“ vyprávějí na vysvětlenou. Našli krásný rovinatý pozemek na kraji nové zástavby v menší jihočeské obci, na čerstvém vzduchu a daleko od hluku a stresu městského provozu. Za zahradou na poli běhají srnky a na obzoru krásně přehlédnete celé panoráma jihočeské části Šumavy – výhled, který bere dech a který z městského bytu neuvidíte. Do města je to autem 15 minut, i veřejná doprava tu funguje celkem spolehlivě. Sluníčko svítí ráno na hlavní vstup do domu, odpoledne na společnou obývací část, která je orientována na jihozápad.


Stavba musela respektovat ráz obce a přizpůsobit se místním regulačním pravidlům, která stanovují šikmou střechu s minimálním sklonem 30° a míru zastavěnosti pozemku 22 %.  Vše ostatní vyšlo z přání a potřeb rodiny.

Dispozici si navrhli sami

Jejich jednoznačným přáním byl zděný bezbariérový dům, inspirací byla velká nabídka typových bungalovů od různých dodavatelů. „Hledali jsme dlouho na internetu, každý projekt však měl nějaký drobný nedostatek, takže jsme si nakonec dispozici navrhli sami ve spolupráci s projektantem,“ pokračuje náš rozhovor. „Chtěli jsme především více prostoru a větší soukromí než jsme měli v bytě, přímé propojení obýváku se zahradou, krytou terasu a oddělené ložnice rodičů a dětí.“ A přesně to se také podařilo realizovat. Vyšli z oblíbeného půdorysného tvaru písmene L a upravili jej podle vlastního stavebního programu.
Procházka domem začíná u vchodových dveří, v zastřešeném závětří.  Je přístupné přímo z ulice po dlážděné ploše. Předsíň je příjemně světlá, vybavená vestavěnou skříní a vedou sem také dveře ze sousední garáže. Za zádveřím procházíme krátkou chodbou do společného obývacího prostoru, který je dominantou celé dispozice. Je  orientován na jihozápad, má výhled dvěma širokými HS portály směrem k Šumavě, boční balkonové dveře pak vedou na krytou terasu s venkovním posezením a je tu i okno na jih, takže slunce tu příjemně svítí po většinu dne. Kuchyň je otevřena do společného obývacího prostoru, ale zčásti oddělena příčkou, což je velmi praktické z estetických důvodů i z hlediska šíření pachů a hluku vznikajícího při práci v kuchyni.

Toto společné „srdce domu“ tvoří přirozený předěl mezi zónou určenou  pro rodiče a částí, která slouží dětem. Rodiče vcházejí ze své ložnice do vlastní šatny a koupelny, takže mají při odpočinku naprosté soukromí. Pro děti jsou tu dva dětské pokoje s okny na obrácenými na východ a také velká  koupelna s vanou a sprchovým koutem. Součástí domu je i pracovna a technická místnost.

Technologie a vybavení: účelnost, úspornost a pohodlí

Právě těmito třemi požadavky se manželé řídili nejen při stavbě domu, ale i při výběru materiálů, technologií a vybavení. Mysleli přitom nejen na aktuální výši investice, ale i budoucí náklady na vytápění a celý provoz domácnosti. „Stavěli jsme v době, kdy začaly ceny ve stavebnictví růst, a proto jsme pečlivě přemýšleli o všem, do čeho budeme investovat. Volili jsme nejčastěji střední cestu – materiály s dlouhou trvanlivostí, snadnou údržbou, ale žádné designové výstřelky ani zbytečný luxus. Naším cílem bylo příjemné pohodlné bydlení za rozumnou cenu. Stavba je energeticky úsporná z cihel Porotherm plněných minerální vatou, plastová okna s izolačními trojskly mají dobré izolační vlastnosti, ale nejsou tak drahá jako okna hliníková nebo dřevěná.  Dům jsme zastřešili jsme krovem ze sbíjených vazníků, což vychází levněji a je provedení rychlejší než montáž klasického tesařského krovu, který navíc není u bungalovu nutný. Investovali jsme ale do elegantní hladké  taškové krytiny Tondach, která  krásně vypadá a dlouho vydrží.“

Dům je vytápěn tepelným čerpadlem a podlahovým teplovodním vytápěním, takže dosahuje velmi nízkých provozních nákladů. Díky kvalitnímu zdivu s integrovaným zateplením jsou tepelné ztráty minimální. Vinylové podlahy rovněž patří do kategorie výrobků s ideálním poměrem cena-výkon: vypadají k nerozeznání od dřeva, ale stojí mnohem méně, výborně se hodí pro podlahové topení a úklid nedá moc práce. „Podlahové topení v létě funguje jako chlazení, navíc stavba je výborně tepelně izolovaná, takže je tu stále příjemně a klimatizaci nepotřebujeme.“ Také výběr barev v interiéru je praktický, nadčasový a nevtíravý – převažuje bílá, odstíny šedé a černé a dřevo, zčásti přírodní, zčásti materiály s dekorem dřeva.

Zahrada zatím čeká na dokončení. Do garáže se vjíždí po betonové dlážděné ploše přímo z ulice, takže ještě zbývá vyřešit oplocení a pohrát si s výsadbou zeleně. Další etapa, na kterou se  rodina společně těší. Už teď si všichni užívají příjemné bydlení a návrat do malého bytu ve městě rozhodně není v plánu. 

Reference rodinný dům Břehov 2024

Technické údaje

  • Zastavěná plocha: 220 m+ terasa

  • Užitná plocha: 173 m2

  • Konstrukce: betonové základové pasy a podkladní deska, zdicí systém Porotherm, obvodové zdivo Porotherm 38 TProfi Dryfix, příčky Porotherm 175 mm, fasádní omítky Cemix, valbový krov ze sbíjených dřevěných vazníků, sádrokartonový podhled, větraná střecha izolovaná min. vlnou, střešní krytina Tondach Planoton 11

  • Výplně otvorů: okna plastová s izol. trojskly, předokenní žaluzie na el. pohon,  dveře dřevěné do obložkových zárubní a zasouvací do pouzdra, garážová vrata sekční Hörmann

  • Vytápění: tepelné čerpadlo vzduch-voda, teplovodní podlahové vytápění a chlazení, krb s krbovou vložkou

  • Autor projektu: Tomáš Bernát, projekční kancelář PENHELP, www.tomas-bernat.cz